неділя, 1 березня 2015 р.

Бібліотеки в умовах кризи

27 лютого відбулося перше регіональне обговорення можливих векторів розвитку вітчизняних бібліотек на сучасному етапі. До обговорення були запрошені бібліотечні фахівці, представники органів культури, освіти, державної влади та місцевого самоврядування, громадських об’єднань та бізнесу з Києва, Київської, Вінницької, Житомирської, Рівненської, Сумської, Чернігівської, Черкаської областей. Взяла участь в обговоренні зав. інформаційним відділом Хмільницької районної бібліотеки для  дорослих  О.Куцкір .
Зі вступним словом до присутніх звернулася Ірина Шевченко, канд. пед. наук, директор Інституту післядипломної освіти Національної академії керівних кадрів культури та мистецтв, президент УБА.

Валентина Пашкова, д-р іст. наук, координатор американських центрів Посольства США в Україні, віце-президент УБА, наголосила на важливості підготовки Маніфесту, як документу, що висвітлюватиме програмні положення, напрями і принципи діяльності бібліотек України у сучасних суспільно-політичних та соціально-економічних умовах, закликала учасників обговорення подивитися на проблему кризи позитивного.
Далі обговорення принципів діяльності бібліотек України в умовах суспільно-політичної та соціально-економічної кризи відбувалося в 3-х робочих групах (група 1 «Бібліотеки – Органи влади», група 2 «Бібліотеки – ЗМІ», група 3 «Бібліотеки»). Кожен учасник групи мав можливість висловити власну точку зору на запропоновані до обговорення запитання:
Які кризові явища Ви особисто спостерігаєте / відчуваєте у Вашому житті / житті країни?
Як бібліотеки можуть допомогти Вам вийти із ситуацій, викликаних кризою?
Чому бібліотеки важливі в період кризи?
Після закінчення дискусій модератори кожної групи представили на загал результати. Слід зазначити, що відповіді на запропоновані запитання в усіх групах переважно співпали.
Приміром, говорячи про кризові явища в нашому житті, учасники обговорення виокремили наступні: системна управлінська криза, інформаційна війна, психологічна криза, економічна криза, світоглядні розбіжності тощо.
Відповідаючи на запитання про роль бібліотек у подоланні читачами кризових ситуацій, учасники обговорення зупинилися на таких аспектах діяльності бібліотек у цьому контексті, як: розроблення адекватних моделей обслуговування читачів; сприяння вибудовуванню довіри до влади та економічній освіті читачів; організація курсів із вивчення іноземних мов і консультацій психолога (на волонтерських засадах); активізація інформаційно-роз’яснювальної, бібліотерапевтичної роботи та патріотичного виховання; організація благодійницьких заходів;  участь бібліотекарів в організації та розвитку громадського руху; присутність бібліотек в системі освіти протягом життя тощо.
Серед факторів, що підтверджують важливість бібліотек в період кризи, було виокремлено: доступність, безкоштовне обслуговування, відкритість, стабільність, розгалужена структура, довіра з боку користувачів, професіоналізм.

Немає коментарів:

Дописати коментар